Az egyik legismertebb és legszélesebb körben vizsgált paranormál jelenség a pszichokinezis.
A pszichokinézis a szellem azon képessége, hogy hatni tud a fizikai anyagra, át tudja alakítani, el tudja mozdítani. Sok komoly, tárgyilagos kutató vizsgálta a pszichokinézist, amelynek nagy előnye, hogy mivel a jelenség fizikai változást eredményez, tudományos kísérletekkel ellenőrizhető, mérhető, figyelhető működés közben. Széles körben publikált és vitatott pszichokinetikus jelenség a fémhajlítás.
A fémtárgyak megmagyarázhatatlan eltorzulásáról szóló feljegyzések legalább a XVIII. századig visszanyúlnak. Egy poltergeist jelenséggel kapcsolatban említették meg, hogy ” a gombostűk mindenféle fantasztikus alakba csavarodtak”. Egy 1879-es amerikai eset alanyai arról számoltak be, hogy kezükben a kanalak “hirtelen megcsavarodtak”. De egészen Uri Geller 1972-es színre lépéséig váratott magára a pszichokinézis, a pszichokinetikus fémhajlítás tanulmányozása.
Uri Geller 1972 és 76 között 17 különböző, ellenőrzött laboratóriumi kísérletben vett részt. Dr. George Owen, a torontói New Horizons Research Foundation kutatója szerint Geller valódi, paranormál képességekkel rendelkezik. Eldon Byrd, az amerikai haditengerészet maryland-i kutatóközpontjának munkatársa kijelentette, hogy laboratóriumában Geller szigorú ellenőrzés mellett utánozhatatlanul hajlította meg a fémtárgyakat. Öt hivatásos bűvész is tanúsította, hogy amit Geller csinál, az nem közönséges színpadi mágia.
(Kísérletek Uri Geller-rel (Stanford Research Institute, 1973)
Geller 1973-as TV-bemutatkozása után Angliában valóságos fémhajlító járvány tört ki, elsősorban a gyerekek és a tizenévesek körében. Néhányuknak csak egy új játék volt, amit hamar el is felejtettek, voltak köztük azonban olyanok is, akiket bátorított. 1974-ben a tizennyolc éves Matthew Manning, aki épp akkor ért egy poltergeist szakasz végére, 21 tudós előtt tartott bemutatót rendkívüli fémhajlító képességéből. A kutatók között volt a Nobel-díjas Brian Josephson professzor és a kitűnő pszichiáter, Dr. Joel Whitton is, és sikerült azonosítaniuk egy addig ismeretlen agyhullám mintát, amely a pszichokinézis tevékenységgel összefügg.
A Nature-ben (1975. április 10.) társszerzőként jegyzett cikkében leírja, hogy a pszichokinetikus jelenség nem jön létre addig, amíg minden résztvevő ellazult állapotba nem kerül. A pszichokinézis a tudattalan elme funkciója, és a túl sok akaratlagos erőfeszítés megzavarná a folyamatot, ahogy a feszültség, a kétkedés vagy ellenségesség atmoszférája is. Szerinte a pszichokinézis kutatójának úgy kell viselkednie, mint a gyógytornásznak, amikor betegét bátorítja, hogy sérült lábát újra használni kezdje, ahelyett, hogy kijelentené, nem fog menni.
J. B. Hasted, a Londoni Birkbeck College fizika tanszékének vezetője volt az első, aki hosszú, alapos vizsgálatsorozatba kezdett a fémhajlítással kapcsolatban. Különleges képességű gyerekeken hajtott végre vizsgálatokat laboratóriumában és a gyerekek otthonában. Vizsgálatait a hagyományos kutatási metodikával kezdte, de hamar felismerte, hogy a pszichokinézis sok finom összetevőtől függ. Például nagyon lényeges a laboratórium pszichológiai légköre, mint ahogy a kísérleti alany és a kísérletvezető szellemi állapota is döntő tényező. Felismerte, hogy a fémhajlítókat nem kísérleti nyúlként, hanem munkatársként kell kezelnie.
Ki kellett zárni a csalás lehetőségét, ennek érdekében Hasted olyan kísérleteket végzett, amelyben a fémtárgyhoz feszültségmérőt és kiírót kapcsolt. És, ami még fontosabb, a kísérleti nem nyúlhattak hozzá a tárgyhoz. Három fiatal kollégája hamarosan maga is létre tudta hozni a grafikonon a feszültség jeleit. Ezek a jelek egyáltalán nem hasonlítottak azokra, amelyeket a fémek normális fizikai erővel való hajlítása okoz.
Hasted “megoldhatatlan” feladatok elé állította a kísérleti személyeit, üveggömbbe zárt kiegyenesített gémkapcsokat kellett összegyűrniük, olyan fémötvözetből készült szalagot kellett meghajlítaniuk, amely normális erőhatásra inkább törik, mintsem hajlik. A fiatal alanyok ennek a kihívásnak is meg tudtak felelni, számos hajlítást végeztek, egyikük pedig deformált négy “hajlíthatatlan” szalagot pusztán azáltal, hogy a zsebében érintetlenül hagyta őket öt percig.
1976 decemberében Hasted a Journal of theSociety for Psychical Research hasábjain a következőket írta: Meggyőződésem, hogy tudom bizonyítani a fémhajlítás valódiságát. A kísérleti személyek számos alkalommal ,megoldhatatlan’ feladatokat hajtottak végre, törékeny fémet hajlítottak meg, és mindezt nemcsak szemtanúk, hanem műszeres rögzítés igazolja.
Egy évvel később, ugyanebben a folyóiratban a 17 éves Nicholas Williams-el folytatott tizenhárom kísérletéről számol be. A sorozat legeredményesebb tesztjében a műszerek jelezték három, külön-külön dróton függő kulcs egyidejű feszültségét, sőt két fémtárgy is meghajlott az épület két másik emeletén, a laboratóriumtól kilenc méterre. Hasted videofelvételeket is mellékelt a bizonyítékaihoz, melyeken látható, ahogy fémtárgyak hajlanak meg anélkül, hogy bárki érintené őket. Sikerült tehát bebizonyítani, hogy a fémhajlítás valóban létező jelenség és nem szemfényvesztés.
Forrás: The Unexplained
Trackback/Pingback