1. stresszoldás: Három áldás
Általában túl sokat gondolunk arra, ami rosszul alakul, és nem eleget arra, ami jól. Egészségünk és boldogságunk érdekében többet gondoljunk arra, ami sikerült, és adjunk hálát érte. Martin Seligman pszichológus fejlesztette ki a következő gyakorlatot, amelynek célja a stresszoldás, boldogabbá tesz, és javítja közérzetünket.
AMI JÓL SIKERÜLT, AVAGY HÁROM ÁLDÁS
Egy héten át minden este, lefekvés előtt szánjunk tíz percet arra, hogy leírunk három dolgot, ami aznap jól sikerült. Legyen konkrét nyoma egy naplóban, a számítógépben vagy telefonunk jegyzettömb alkalmazásában. A három jól sikerült dolog lehet kicsi vagy nagy, jelentéktelen vagy fontos. („A vonat pontosan érkezett.” „A férjem eltakarította a havat a kocsibejáróról.” „Unokahúgom műtété sikerült.” „A főnököm jutalmat adott az egész részlegnek.”)
Minden jól sikerült dolog mellett válaszoljunk a „Miért sikerült jól?” kérdésre. („A vasútnál rossz időre számítottak.” „A férjem előrelátó is tud lenni.” „Az unokahúgom megtalálta a megfelelő orvost, és felkészült a műtétre.” „Részlegünk jól és szorgalmasan dolgozik.”)
Vezessük ezt a listát legalább egy héten keresztül, és jobban fogjuk érezni magunkat, boldogabbak és hálásabbak leszünk életünk áldásaiért. Mélyebb kapcsolatba kerülünk szívünkkel és életünkkel a jelenben. Minél tovább gyakoroljuk a hálát, és számoljuk az áldásokat, annál tovább tart majd boldogságunk, és annál több áldásban lesz részünk.
2. Stresszoldás: A lélek átérzése a földön
Nyitott szívvel csodálatos részletességében látjuk a világot – barátságosnak, tágasnak, élőnek. Minden részletnek megvan a helye és a jelentése.
Szívünk érzékenységének fokozásához gondoljunk vagy pillantsunk valami gyönyörűre, mondjuk, egy virágra. Lássuk az egész virágot, színét és alakját. Nézzük meg közelebbről, és figyeljük meg az apróbb részleteket: a szirmok és levelek erezetét, a középpont finom anyagát. Lépjünk be ezeknek a részleteknek a világába, érezzük a bennük jelen lévő végtelenséget. Kapcsolódjunk ehhez a térhez a virágban és körülötte.
Most pedig kapcsolódjunk a körülöttünk lévő térhez. Feküdjünk le a padlóra vagy az ágyra, szorosan gömbölyödjünk össze a klasszikus magzati pózba. Húzzuk fel térdünket a mellkasunkhoz, öleljük át, fejünket hajtsuk a térdünkre. Hunyjuk le szorosan a szemünket, és érezzük a fekete teret magunk körül. Feszítsük meg testünk összes izmát a lábfejünktől a lábunkon és a hátunkon át a fejünkig. Tartsuk egy darabig megfeszítve. Csukott szemmel szép lassan ernyesszük el izmainkat a lábujjunktól a fejünkig. Bízzunk benne, hogy a világ jó. Tartsuk csukva szemünket, nyújtsuk ki tagjainkat, lassan bontakozzunk ki a magzati pózból, és üljünk fel.
Most nyissuk ki szemünket. Lélegezzünk ki. Érezzük a levegőt a bőrünkön, a körülöttünk lévő teret. Nézzünk körül, de egyszerre csak egy dolgot nézzünk meg. Figyeljük meg alaposan, de ne csak a tárgyat vegyük észre, hanem a körülötte lévő teret és fényt is. Időzzünk el minden tárgyon, érezzük a jóságát mindannak, amit látunk.
3. Stresszoldás: Mélybe tekintés és nyugalom
Thich Nhat Hanh zen mester azt tanítja, hogy ha erős aggasztó vagy negatív érzelmet fedezünk fel, megnyugtathatjuk magunkat azzal, hogy a légzésünkre összpontosítunk.stresszoldás
A stresszoldás nagyon egyszerű módszere, ha odafigyelünk a légzésre, ki és be, megnyugszunk tőle. Csak ügyeljünk, hogy a hasunkból lélegezzünk. Belégzéskor érezzük, ahogyan hasunk megemelkedik. Kilégzéskor érezzük, hogy hasunk lelapul. Légzés közben a légzésre figyeljünk – gyors és rövid vagy mély és lassú? Figyelmesen lélegezzünk ki és be, hogy légzésünk nyugodttá váljon.
Ha légzésünk mély és lassú, lélegezzünk be, és érezzük, ahogy az erőteljes érzelem lecsendesedik. Kilégzéskor érezzük, ahogy a harag és a félelem enyhül. Belégzéskor érezzük, hogy az érzelem elmúlt. Kilégzéskor érezzük, hogy az érzelem elmúlt. Időzzünk egy kicsit a béke hosszú pillanatában. Most már messzebb látunk az érzelemnél. Tudatában vagyunk mély kapcsolatunknak azzal a személlyel vagy helyzettel, amely kiváltotta ezt az érzelmet, és most már Valódi Erővel, lelki kapcsolatunk tudatában cselekedhetünk.
Forrás: Baptist de Pape: A szív ereje