A stressz és a szorongás mindennapi valósággá vált, különösen az elmúlt évben.

 

Valójában egy 2020-ban végzett felmérés szerint a felnőtt válaszadók 62%-a számolt be arról, hogy rendszeresen tapasztal szorongást. De mi van, ha ennek nem így kell lennie?

A jóga, a légzés és a meditáció megteremtheti a szinkronicitás alapját a testedben, amely lehetővé teszi, hogy visszanyerd az irányítást életed felett oly módon, amely megnyugtatod szimpatikus idegrendszert (küzdj vagy menekülj reakció), és támogatod a nyugalom átfogó érzését kaotikus világunkban.

Ezek a gyakorlatok, bár nem csodaszerek a szorongás ellen, de javíthatják a stresszre adott válaszokat, és ezt klinikailag is bizonyították. A New York-i Egyetem Grossman Orvostudományi Karán végzett közelmúltbeli tanulmány kimutatta, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott, generalizált szorongásos zavarban (GAD) szenvedő emberek 54%-a felelt meg a jóga gyakorlása után az „bizonyíthatóan javult tünetek” kritériumainak.

 

Mit tehetsz tehát, hogy visszanyerd a nyugalmadat? Íme 5 tipp a kezdéshez:

 

1.Végezz rendszeresen jógagyakorlatot!

A testmozgás minden fajtája jótékony hatással van a stresszre adott válaszreakciók csökkentésére azáltal, hogy javítja a szív- és érrendszer egészségét (és potenciálisan csökkenti a szívbetegségek kockázatát is), és endorfinokat szabadít fel. A jóga azonban a nyugalom és az ellazulás egy különleges csavarját kínálja, miközben lehetővé teszi a fizikai erőfeszítést, termékeny környezetet teremt az öntudat kialakításához a tudatos mozgás révén.

A rendszeres gyakorlással megszerzett rugalmasság és erő miatt az ízületi és izomfájdalmak fizikai jógagyakorlattal (más néven ászanával) is csillapíthatók azáltal, hogy csökkentik a testben jelentkező fájdalomreakciókkal kapcsolatos stresszt. Idővel és elkötelezett gyakorlással ezek az előnyök drámaian növekednek, akár a gerincferdülés korrigálásáig vagy a szívdobogás csökkentéséig is. A Vinyasa vagy a Yin jóga általában a legkedvezőbb gyakorlatok ezekhez a fizikai előnyökhöz.

Az egyik gyakori tévhit a jógával kapcsolatban, hogy egy órát kell gyakorolnod, hogy hasznodra váljon. Ez a tévedés abból a tényből származott, hogy a stúdióórák gyakran egy óráig tartanak. Bármilyen fizikai jóga gyakorlással eltöltött idő számít, legyen az 10, 60, 90 perc vagy több! 

 

2.Végezz légzőgyakorlatokat! (5-10 perc)

A légzést (vagy a pránájámát) még a tapasztalt jógagyakorlók is könnyen figyelmen kívül hagyhatják, de ez a gyakorlat egyik leghasznosabb aspektusa. Az, ahogyan lélegzünk, gyakran közvetlenül összefügg az érzéseinkke. A rövid és felületes légzés miatt stresszesnek és szorongóbbnak érezzük magunkat, míg a hosszú, figyelmes légzés a bőség érzését kelti, miközben elősegíti a meditatívabb és éberebb állapotot. Ha naponta mindössze öt percet szánunk a mély és tudatos légzésre, akkor szó szerint újra oxigénnel töltheted fel az elmédet és a testedet. Ez több egyértelműséget és irányvonalat tesz lehetővé a mindennapi életedben, és időt teremthetsz a személyes ok és a válasz között, átgondoltabb válaszokká alakítva a reakciókat.

 

3.Meditálj rendszeresen!

A meditáció lehetővé teszi, hogy valóban jelen legyél a pillanatban egy olyan társadalomban, amely rendszeresen megköveteli, hogy két lépéssel előrébb légy. Ez az egyszerű gyakorlat megalapozhatja a fókuszt azáltal, hogy figyeled a gondolataidat, és hosszú percekre elengedd azokat.

A gondolatok „elengedése” áthidalhatja az életed, és lehetővé teszi, hogy könnyebben eltávolítsd a felesleges stresszt okozó tényezőket, amelyeket nem kell elviselned – tartsd észben, hogy a meditáción kívül nem szabad mindent elengedni, mint például a fontos feladatokat és az értelmes, személyes kapcsolatokat, bár ezeket a dolgokat félre kell tenni, vagy a gyakorlatba ültetve ideiglenesen elengedni.

A meditációt még a szomatikus trauma felszabadításával is összekapcsolták azáltal, hogy elképzelik a régi, szükségtelen feszültségek feloldását a kilégzéskor.

A gyakorlatban eltöltött idő soha nem tökéletes, de a lélegzethez és az elme nyugalmához való visszatérés a fegyelem egyik aspektusa, amely végül olyan mélyen gyökerezik majd benned, hogy a nyugalom életformává válik. Az irányított meditációk  hasznosak lehetnek a technika és a cél felépítésében, ami olykor elérhetetlennek tűnik.

 

4.Nem kell mindent megtenned!

Ezeknek a gyakorlatoknak az egyszerre történő átvétele inkább elsöprő, mint hasznos lehet. A fenti technikák közül néhány jobban működik egyeseknél, mint másoknál, ezért válasszd ki azokat, amelyek a te számodra működnek, és ragaszkodj hozzájuk. A legjobb gyógyulás a szívből fakadó gyakorlásból és az öntudatból fakad, ezért engedd meg magadnak, hogy elfogadd azt, ami lehetővé teszi, hogy belesüllyedj a békédbe.

 

5.Ne légy kemény magaddal, ha egy (két) napot kihagysz

Az élet mozgalmas, ez tény. Ne csinálj plussz stresszt magadnak egy nap kihagyásáért. Rendben van, ha kihagysz egy napot a választott gyakorlatból (vagy gyakorlatokból). Ha rendszeresen alkalmazod, kialakul benned a „napi rutin” gondolata, amely lehetővé teszi, hogy gyengéd légy önmagaddal, ha túl fáradt és elfoglalt vagy. Igyekezz azonban, hogy két napnál több szünet ne legyen egymás után, hogy áramlásban maradj, és továbbra is töltsd meg a belső nyugalom csészéjét.

Idővel az ilyen gyakorlatok közül egy vagy több rendszeres alkalmazása pajzsot terermt a valós stresszorokkal szemben azáltal, hogy erősíted a mentális állapotodat és szabályozza a szimpatikus idegrendszer reakcióit, miközben egy teljesen felszerelt eszköztárat biztosít a technikákhoz, amelyeket akkor használhatsz fel, amikor a dolgok összekuszálódnak.

Mindenekelőtt ne feledd, ezek mind gyakorlatok… nem kell tökéletesnek lenned ezekben, de a tökéletes tökéletlenség lehetővé teszi az együttérzést önmagad iránt az élet minden megpróbáltatásával kapcsolatban.

Ha valami nem sikerül, vegyél egy mély lélegzetet és idézd fel a gyakorlat lényegét, hogy csillapítsd a feszültséget.