Életünk bármely szakaszában átélhetünk traumatikus eseményeket, de sok mindentől függ, mennyire hagynak nyomot bennünk. Mint ahogyan az is az egyénen múlik, milyen mértékben veszi át az életünk feletti uralmat ez a trauma és a hatásai. A gyógyulás lehetséges, de csak akkor, ha a trauma minden elemével tisztában vagyunk. Ez áll a triggerekre is. Mik azok, és miért fontosak?
Ahhoz, hogy könnyebb legyen megérteni, mik is azok a triggerek és hogyan befolyásolják az életünket, egy példát mutatok be. Képzeljük el, hogy valaki autóbalesetet szenved. Ez, sajnos bármennyire általános történés, okozhat lelki sebeket még akkor is, ha fizikait nem. A traumáról érdemes megjegyezni, hogy nem valami eget rengető, ritka esemény. Trauma az a történés, amivel az agy már nem bír megbirkózni. Ez pedig lássuk be, akármi lehet. Például egy autóbaleset. Megtörtént a baleset, szerencsére mindenki sértetlenül kiszáll a járműből, valami mégis eltört az utasban. Belül, a lelkében. Oda a biztonságérzet.
És innentől kezdve jönnek a triggerek.
Kerülni kezdi az autókat. Összerezzen, ha elmegy mellette egy. Nem bírja még filmen sem látni, ha valaki autót vezet. Az ajtócsapódásra megijed és feltörnek belőle a karambolban átélt emlékek. Kerüli azt az útszakaszt, ahol a baleset történt, az olyan színű autókat, amelyben ült, mikor a baleset történt és így tovább. Mert mindezek olyan hatást keltenek, mintha újra a traumatikus esemény történne. Felgyorsul a szívverés. Szaporább a légzés és mindennél erősebb a menekülési kényszer.
Ennél a személynél ezek lesznek az úgynevezett triggerek.
Angolul ez annyit jelent, hogy ravasz. És valóban olyan, mint egy pisztoly ravasza. Ha meghúzzák, jön a robbanás. Az emberi test is így reagál.
Jön valami, ami emlékeztet arra az eseményre, amit képtelen az elme feldolgozni és akár a pisztoly, eldörren valami belül. A trigger nem más mint a tested és az elméd közös sikolya egy szituációra, ami arra figyelmeztet, jártál már ilyenben korábban és nagyon nem tesz jót neked. Bekapcsolja a menekülési ösztönöd és a leggyorsabban igyekszel eltávolodni a helyzettől.
MENEKÜLNI A LEGJOBB MEGOLDÁS?
Habár minden porcikád azt fogja ordítani, hogy menekülj, mégsem ez a legjobb megoldás. Hogy miért? Mert ha folyton csak menekülsz, az lerontja az életminőségedet és átadod az irányítást egy emléknek. Igen, borzalmas dolog, bármi legyen, ami traumát váltott ki. Igen, trauma az trauma, nincs mit elbagatellizálni rajta, nem kell szégyellni. De akkor is egy emlék, ami már nem a jelened része, csak akkor, ha kapaszkodsz bele és nem engeded el, hogy tovább léphess.
Elkerülni azokat a dolgokat, amik triggerelnek, nem a gyógyulásodhoz vezető út. Ép ellenkezőleg. Ha elkerülöd a triggereket, csak hátat fordítasz magadnak.
MIT TEHETÜNK A TRIGGEREK ELLEN?
Eddig minden arra utal, hogy a triggerek az ellenségeink. Pedig, ha jobban megfigyeljük, akkor épp az ellenkezőjét tapasztaljuk. A triggerek a legfontosabb összetevői a traumából való gyógyulásnak. Miért? Mert üzennek.
A triggereken keresztül üzen a tested, hogy hol kell dolgozni magadon. A gyógyulás pedig egy véget nem érő munka önmagunkon.
Szóval ne félj a triggerektől!
Persze feltép sebeket. Fájdalmas és megterhelő, de szükséges rossz.
Az alábbi módszerek segíthetnek, hogy visszaszerezd az életed feletti kontrollt a triggerekkel szemben.
Az első és legfontosabb, hogy felismerd, mikor kerülsz ilyen állapotba! Amikor ez megvan, tudni fogod már, hogy mik a te személyes triggereid.
Amikor újra hasonló szituációba kerülsz, ahol triggerek támadnak meg, koncentrálj a légzésedre. Ha sikerül megnyugtatni magad, logikusabb döntést hozol, és nem a fuss vagy menekülj ösztönöd vezérel majd.
Mikor a légzésed megtette a hatását, tudatosítsd magadban, hogy ez nem a múlt, nem játszódik újra, amitől félsz! A jelenben vagy, ha szükséges és lehetséges, mosd meg az arcod, hogy az érzékeid a mostban tartsanak!
Aztán próbáld kideríteni, mi volt az, ami kiváltotta belőled a tüneteket! Talán elsőre fel sem fogod tudatos szinten, de a test nem felejt és küldi a vészjelzéseket. Kérdezd meg magadtól, hogy pontosan, mit is érzel? Az érzelmek roppant cselesek, képesek elbújni egymás mögé, képesek megtéveszteni. Merülj mélyen az érzelmeidbe, annyira, hogy meg tudd fogalmazni, mit is érzel!
Félelem, düh?
Milyen korábbi rossz eseményre emlékeztet ez engem? És ez miért hat így a testemre?
Kitalálhatsz magadnak egy mantrát, ami a jelenben tart, vagy egy rituálét, amely segít megnyugodni.
Kísérletezz, hogy mi válik be neked személyesen, hiszen mindannyian mások vagyunk. Egy azonban biztos. A traumák gyógyításában elengedhetetlen, hogy szembenézzünk azzal, ami fáj. A triggerek pedig pontosan erre emlékeztetők. Oda mutatnak, ahol a legjobban fáj, ahol a legtöbb feladatod van, hogy meggyógyulj. Rajtad áll, hogy engedsz nekik vagy új befejezést írsz.