Mi az intuíció és hogyan jelenik meg az életünkben?

A fő szempont az, hogy mi magunk hogyan tapasztaljuk meg az intuíciót. Mert maga az intuíció szó különféle dolgokat jelent különböző emberek számára.

Az intuíció az a közvetlen tudás, amely érzeteken alapuló, tudatos és tudat alatti észlelésekből származik. A kulcs az, hogy intuíciónk nem a logikus gondolkodáson alapul. Sokkal inkább a jelen pillanat tudat alatti értékeléséből fa­kad olyan tényezők alapján, mint a személyes, gyakorlati tapasz­talataink, érzékszerveink észlelései, valamint ösztöneink. Ezek nem logikusan végiggondolt tudatosságot szolgáltatnak nekünk. Intuíciónkkal támaszkodhatunk ezekre a tényezőkre, és gyorsan feldolgozhatjuk őket anélkül, hogy időt kellene fordítanunk rá, hogy elgondolkozzunk rajtuk. Ezt a tudatosságot néha a lélek iránytűjének mondják, mert segít nekünk megismerni, hogy mi a helyes és igaz számunkra egy adott helyzetben. Dean Koontz amerikai író találóan írja:

 

Az intuíció a lélekkel való látás.

 

Különbség van az intuíció megtapasztalása és egy hozzá kap­csolódó jelenség, az ösztön között. Az ösztön az, ahogyan a ter­mészet gyorsan tájékoztat minket, mi a legmegfelelőbb számunk­ra, és hogyan reagáljunk a jelen pillanatban olyan válaszokon keresztül, amelyek „előre beállítottak” vagy „beprogramozták” a tudat alatti tudatunkba. Ösztöneink múltbeli tapasztalatokon alapulnak. És bár a múlt, amely tájékoztat minket, néha a saját személyes múltunk, megtörténhet az is, hogy magában foglalja őseinknek egy hasonló helyzetre adott reakciójának kollektív múltját. Amikor valamit sok ember sokszor megtapasztalt, az mélyen bevésődik a kollektív pszichébe.

Erre példa a gyermek veleszületett félelme, hogy magára hagy­ják egy élelmiszerbolt polcsorai között, még ha csak néhány másodpercre is, míg a gyermek anyja vagy apja lekap a polcról egy leveskonzervet. Abban a rövidke pillanatban, amikor a gye­rekek körülnéznek és rájönnek, hogy szüleik elmentek, eléggé kiszámítható módon reagálnak: igen gyakran keservesen sírnak vagy rémülten ordítanak a felismeréstől, hogy hirtelen egyedül maradtak.

Az teszi olyan beszédessé ezt a példát, hogy lehet, hogy a gye­rekek valójában nagyon valós veszélyeket érzékelnek, még ha soha nem is voltak ilyen rossz tapasztalataik a múltban, melyek igazolnák félelmüket. Amikor valami ilyesmi történik, nagy esély van arra, hogy a gyerek félelme az ösztönön alapszik.

 

Intuíció vagy ösztön?

 

Ösztönös reakcióink sok ember sok nemzedék folyamán szer­zett kollektív tapasztalatain alapulnak, akik megtanulták, hogy mint az előző példában, biztonságosabb másokkal együtt lenni ismerős környezetben, mint egyedül lenni egy furcsa környe­zetben. A gyermek félelme egy közös, elsődleges ösztön, ami a biztonság és a túlélés érdekében működik, és tudat alatti szin­ten hat.

Ösztöneink általában nem veszik figyelembe a személyes tu­dás és tapasztalat tényezőit, melyek befolyásolhatják a tudat alatti választ. Ösztöneink például jelezhetik nekünk, hogy önmagunk védelme érdekében kirohanást kell intéznünk barátaink vagy munkatársaink ellen, akik bírálatukkal megtámadtak minket. Akár egy betolakodó kőlándzsájának hegyétől érezzük magunkat fenyegetve a barlangunkban 10000 évvel ezelőtt, akár a bántó kritika „lándzsahegyét” szúrja belénk valamelyik ismerősünk ma, az ösztön ugyanaz: amikor úgy érezzük, hogy megtámad­tak, gyorsan és erőteljesen reagálunk, hogy megvédjük magun­kat. Ugyanebben a helyzetben azonban az intuíció lehet, hogy azt mondja nekünk, hogy egy lágyabb, mértéktartóbb válasz megfelelőbb.

Mert az intuíciónk további tényezőket is figyelembe vesz a „beprogramozott” ösztönökön túl: válaszolhatunk átgondolt és kevésbé sértő módon. Például felidézhetjük a minket bíráló személlyel való közös múltunkat, tudatosíthatjuk magunkban, hogy valóban törődik velünk, és amit mi személyes támadásként érzékeltünk, valójában konstruktív kritikának szánták. Ilyen for­gatókönyv esetén továbbra is jelen van a védekezés ösztöne, de működik intuitív bölcsességünk is, mellyel enyhíthetjük a reak­ciónkat. Tájékoztathatjuk a barátunkat vagy a munkatársunkat, hogy megtámadva érezzük magunkat a kritikájától, anélkül hogy ellentámadással fájdalmat okoznánk neki. Ha a pillanatban adott válaszunkat ilyenre szabjuk, az megmenthet minket attól, hogy helyrehozhatatlan károkat okozzunk a kapcsolatunkban.

Az intuíció egy jelen idejű helyzetér­tékelés, amely személyes és múltbeli tapasztalatokra, szenzoros ingerekre és gyakorlati benyomásokra tá­maszkodik, az ösztön pedig egy olyan reakció, amely túlélési mechanizmusként „be van programozva” a tudat­alattinkba.

 

Forrás: Gregg Braden: Az emberiség ereje