Úgy érzed, folyton kicsúszik a lábad alól a talaj? Bárhová is mész, idegennek érzed magad és képtelen vagy kapcsolódni másokhoz? Rettegsz a jövő miatt és fogalmad sincs, mit tennél, ha bekövetkezne a legrosszabb? Ha érezted már így magad, vagy rendszeresen ezekkel a gondolatokkal harcolsz, akkor lehetséges, hogy nem ártana alaposabban megvizsgálnod a gyökércsakrád.
Elképzelhető, hogy kibillent az egyensúlyából.

 

A buddhista filozófia szerint a csakrákban kapcsolódik össze a fizikai lét és a spirituális én. Minden emberben megtalálhatóak ezek a csakrák, amelyek abban segítenek, hogy egyensúlyban legyünk önmagunkkal és az Univerzummal. Ezek közül a csakrák közül mindegyiknek megvan a maga szerepe és könnyen kideríthetjük, egyensúlyban vannak-e vagy épp kibillentek belőle. A hét csakránk a gerincvonalunk mentén helyezkedik el, akár a cérnára felfűzött színes üveggolyók. A legelső, az alap csakránk, a gyökércsakra vagy más néven muladhara. Ez a szanszkrit szó annyit tesz, mint Mula vagyis gyökér és Adhara azaz alap, támogatás.

A helye a farkcsont környékén található, színe a vörös, eleme pedig a Föld. Ha helyesen működik, akkor képes belőle építkezni az összes többi csakra, de ha „sérült”, akkor már nagy valószínűséggel a többi csakránk egyensúlyával is baj van. Olyan ez, mint mikor házat építünk, ha az alapzat inog, nem lehet rátenni a tetőt sem. Vagyis rá lehet, de el tudjuk képzelni, mit fog bírni. Pontosan ezért nagyon fontos, hogy egyensúlyban tartsuk a gyökércsakránkat, hogy olyannál váljon, akár egy fa, amelynek gyökerei mélyen a földben kapaszkodnak és semmilyen vihar nem árt neki.

Amennyiben ez nem valósul meg, úgy mind fizikai, mind mentális téren a következőket érezhetjük magunkon. Láb és derékfájdalom, vese és húgyhólyag panaszok, gerincfájdalmak. Ezekre persze sokan egyből orvoshoz is fordulnak, de csak nem szűnik a panasz, sőt indokolatlan is a fájdalom, ilyenkor érdemes elgondolkodni, hogy talán nem fizikai eredetű a gond, hanem lelki. A negatív érzelmek mindenképp erre engednek következtetni.

Ha kibillent az egyensúlyából a gyökér csakránk akkor nem érezzük jól magunkat sehol. Azt hisszük, a világ borzalmas hely, ahol minden sarkon egy újabb veszély leselkedik ránk. Nem érezzük a biztonságot, a valahová tartozást. Úgy érezzük elidegenedtünk a világtól, sőt még saját magunktól is.

Ha megfigyeljük, láthatjuk az egyenlőséget a gyökércsakra és a csecsemőkor között. Itt, ebben a korszakunkban kell megkapnunk mindent ahhoz, hogy rendesen működhessen. Alapszükségleteink megszerzése az első, amely ezt egyensúlyban tarthatja. Az élelem és víz forrás, a biztonságos hely, ahol kialakulhat a bizalom és kötődés másokhoz. Ha ez elmarad, később nehézségeink adódnak a kapcsolatteremtésben, és az alapszükséglet hiánya félelmet, szorongást, sőt haragot is generálhat. Ilyen esetben már annyira erős lehet a szorongás, hogy a mindennapi teendőinket is ez mozgatja.

A munkaválasztásnál, a lakókörnyezetünknél és a társas kapcsolatainknál is döntő szerepe van annak, mennyire félünk a világban és mennyire idegennek érezzük magunkat benne. Rossz álmok, alvászavar, evészavar, túlzott diéta vagy épp ellenkezőleg, evésrohamok. Ezek mind annak a jelei, hogy valami a kezdetekkor nem ment az elvárható módon.

 

HOGYAN GYÓGYÍTSUK MEG A GYÖKÉRCSAKRÁNKAT?

Egyáltalán lehetséges? Természetesen. Számos módja van annak, hogy visszaállítsuk az egyensúlyába a gyökércsakránkat. Olyan módszerek, amelyek nem kerülnek egy vagyonba és fájdalommentesek. Első lépésként képzeld el a csakrát. Lásd magad előtt! Ha segít, nyomtass ki egy képet róla, vagy ragaszd a falra, szekrényre, bárhová, ahol jól esik lenned. A spirituális kuckó kialakításáról, már egy korábbi cikkben írtunk, alakíts ki egy szentélyt magadnak! A csakra gyógyításhoz ideális hely lesz. Ha elképzelted a csakrádat, már is kapcsolódsz hozzá, innentől minden, amit mondasz és teszel, felé irányul majd, és működésbe lépteti. Az egyensúly máris kezd helyreállni. De ennyivel természetesen még nem vagyunk kint a gödörből.

 

Mantrázz!

Mantrákat mondogatni magunknak bármikor és bárhol lehet. Nem szükséges elvonulni egy csendes helyre, pont ez a legjobb benne, egy zsúfolt, zajos helyen is meg tud nyugtatni, ha azokat a mondatokat, szavakat vagy hangokat ismételgeted magadban, amelyek megnyugtatnak. De ha már egyszer van egy spirituális kuckónk, miért ne használnánk ki az előnyét és vonulnánk el a világ elől pár percre –vagy órára?
Helyezkedj el kényelmesen, képzeld magad elé a csakrád és mond ki hangosan a következőket!

Biztonságban vagyok!
Mindenem megvan, amire szükségem van!
Védve vagyok!
A világ tele van lehetőségekkel, amelyek hasznomra válnak!
Bízom magamban!

Kitalálhatsz te is magadnak hozzád passzoló mantrákat, csupán arra figyelj, hogy a biztonságérzetedet és az alapszükségleteidet kielégítse. Olyanokat találj ki, amelyek megnyugtatnak és kapcsolatot alakít ki közted és az Univerzum között!

 

Jógázz!

Bármiféle mozgás, még egy lassú séta is jótékonyan hat a csakrád egyensúlyára, hiszen a talajon végzed, amivel kapcsolódsz a Földhöz. A jóga pedig csak fokozza ezt a kapcsolódást, hiszen a kifejezetten a gyökércsakrára irányuló pózok segítenek megtalálni az egyensúlyt. Végezz olyan gyakorlatokat, mint a harcos póz vagy a fapóz, de bármilyen testhelyzet tökéletes, amellyel a csípődet, derekadat és egyensúlyodat erősíted.

 

Illóolajok

Az illatok bizonyítottan segítenek az érzelmi állapotunkon, megnyugtatnak, ellazítanak és segítenek a pihentetőbb alvás elérésében. Ha a gyökércsakrádat szeretnéd meggyógyítani, akkor mindenképpen válassz föld típusú illatokat. Ilyen a szantálfa, szegfűszeg, ciprus, cédrusfa, rózsafa, ilang-ilang,  gyömbér. De az étkezéseddel is támogathatod a folyamatot. Egyél minél több piros ételt. Na, nem a színezett kis cukorkákra gondolok, hanem olyan zöldségekre és gyümölcsökre, mint a cékla, gránátalma, bogyós gyümölcsök, görögdinnye, paradicsom, de nagyszerű választás a bab, tojás, szója, és ha fogyasztasz húst, akkor a vörös húsok.

 

Tárd fel a gyökerét!

Ahogyan azt már fentebb is olvashattad, valószínű, valamilyen korai években megélt rossz élmény miatt billent ki az egyensúlyból a gyökércsakrád. (Persze az életünk folyamán bármikor érhet bennünket olyan trauma, ami ugyanígy hat a gyökér csakránkra.) Ebben az esetben pedig nem mehetsz el szó nélkül amellett, hogy feltárd ennek az okát. Írd ki, fesd ki magadból! Ha meg tudod fogalmazni, miért érzel úgy, ahogyan, máris jó úton haladsz. Miért érzed azt, hogy nem tartozol sehová? Miért félsz? Mitől félsz? Miért hiszed, hogy egedül vagy? Mikor érezted ezt először?
Ha egymagad nem megy, keress segítőt, legyen ez szakember vagy „csak” egy támogató barát. Járj a végére, áss le a gyökeréig!

 

Kapcsolódj a Földhöz!

Nem csak egy trend fákat ölelgetni, hanem segít kapcsolatot kialakítani az Univerzum és közted. Kinyitja a csakrád és feltölti a természetből áradó energiával. Amikor csak teheted –persze ügyelve az épségükre- érintsd meg a fákat, virágokat. Markolj a földbe, homokba, hóba, mikor mit találsz, forgass a kezedben kavicsot és nézd meg közelebbről! Milyen a színe, a mintázata, a tapintása. Képzeld el, hogyan alakulhatott ki, mennyi idős, mi mindennek volt tanúja!

Vedd észre a körülötted élő természetet, és légy egy vele! Amikor csak teheted, járj mezítláb –vigyázva, nehogy felfázz – vagy ülj a fűbe és meditálj úgy! A talpad alatt érezni a füvet vagy a kemény talajt olyan energiákat áraszt a testedbe, amelyeket nem látsz ugyan, de ott vannak. A legjobb, ha nem aszfalton, mesterségesen kialakított felületen jársz, hanem a természet által kialakított területen.
ÉREZD, TAPINTSD, SZAGOLD ÉS ÍZLELD! Ez segít a legjobban újra megtalálni az egyensúlyt.

 

Csakráink a forrása egy kiegyensúlyozott és boldog életnek, amelyben jól vagyunk önmagunkkal és a világgal is. Éppen ezért elengedhetetlen figyelnünk a helyes működésükre. Persze a fizikai világ mindig tartogat olyan eseményeket, amelyek kibillentik vagy blokkolják az energiaközpontjainkat, de a megfelelő módszerekkel és a felismeréssel, hogy tisztításra szorulnak újra helyreállíthatjuk őket.