A növényeknek van valamiféle idegrendszerük, ami érzékeli a hangokat és a rezgéseket?
A kaliforniai Santa Rosában élő elismert műkertész, Luther Burbank hosszú éveken át kísérletezett egy újfajta, tövis nélküli kaktusz nemesítésével. A gondozás során így beszélt a növényekhez: „Nincs mitől félnetek. Nincs szükségetek védelmező töviseitekre. Majd én megvédelek benneteket.” Manly P. Hall, a Los Angeles-i Philosophical Research Society (Filozófiai Kutatások Társasága) igazgatója szerint Burbank szeretete egy olyan tápanyagot jelentett, amelytől minden növény gyorsabban nőtt és bővebb termést hozott. Ahogy ő fogalmazott:
„Burbank elmondta nekem, hogy összes kísérletében bizalmába fogadta a növényeket. Megkérte őket, hogy segítsenek neki, és biztosította őket arról, hogy kicsinyke életüket a legmélyebb tiszteletben és megbecsülésben tartja… Burbank azt is elmondta, hogy a növényeknek több mint húsz érzékszervük van, de mivel ezek különböznek a mienktől, nem ismerjük fel őket. Abban nem volt biztos, hogy a füvek és a virágok megértették-e a szavait, de meggyőződése, hogy telepatikus úton megértik a szavak jelentését.”
Mért reakciók
Ugyanakkor, amikor Burbank a növények nemesítésével foglalkozott Kaliforniában, a világ másik felén egy kiemelkedő fizikus ugyancsak a növények érzékenységét vizsgálta. A calcuttai Presidency Főiskola fizikaprofesszora, Jagadis Chandra Bose a rádiókutatás (az alacsony frekvenciájú hullámok kutatása) úttörője volt, és kutatásai során azonosságokat fedezett fel az igénybevételnek kitett fémek és az izmok reakcióiban. Továbbfejlesztve ezt a gondolatmenetet, Bose azt az elméletet találta ki, hogy ha valóban létezik a reakciók hasonlósága, akkor a kutatás ideális alanyai a növények lennének – élő szövet, de hagyományos idegrendszer nélkül, ezért képtelenek közvetlenül reagálni egy ingerre.
Több szempontból úgy tűnik, hogy a növények úgy viselkednek, mint az állatok, ám egy figyelemre méltóan gazdaságos módon: cirkulációs rendszer nélkül lélegeznek, és izmok nélkül mozognak (igaz, lassan). Bose úgy okoskodott, hogy ennek analógiájára ingerekre is reagálhat- annak ellenére, hogy nincs idegrendszerük. Megtervezett és létrehozott egy olyan berendezést, amellyel – egy tükrözött fénysugár mozgatásának segítségével – nagyon kismértékű növényi mozgást is több ezerszeresre fel lehetett nagyítani.
Bose ki tudta mutatni, hogy a gesztenyefa levele, a sárga- és a fehérrépa ugyanúgy reagál ezekre a hatásokra, mint a fémek és az izmok. Azt is felfedezte, hogy ugyanolyan könnyű a növényeket érzésteleníteni, mint az állatokat: a kloroform „elkábítja” őket, és friss levegő segítségével „magukhoz térnek”.
Elektromos reakció
Öt év múlva Bose addigi kutatási eredményeit Plant Response as a means of Physiological investigation (A növények reakciói mint a fiziológiai kutatás eszköze) című két vaskos kötetben jelentette meg. Ebben érdekes hasonlóságot fed fel hüllők és kétéltűek bőre, valamint gyümölcsök és zöldségek héja között: rámutat arra, hogy a növények is éppúgy „kifáradhatnak” az állandó stimulálás során, mint az állatok izmai. Ugyancsak felfedezte, hogy az állatok szeme és a falevelek hasonlóan reagálnak a fényre.
Természetesen akkoriban a tudóstársadalom nevetségesnek találta felfedezéseit. Ennek ellenére Bose-t munkásságáért lovaggá ütötték Indiában, és a Királyi Természettudományi Akadémia is felvette tagjai sorába. Nem sokkal ezután oly mértékben tökéletesítette berendezését, hogy a növényi szövetek növekedését már tízmilliószoros nagyításban is tudta demonstrálni. Ezzel a műtrágyák, tápanyagok, elektromos áram és különféle stimulánsok hatása már negyedórán belül megfigyelhető.
Az 1970-es években a Pravda hasábjain kezdtek elterjedni a hírek, hogy az oroszok is folytatnak hasonló kísérleteket. A moszkvai Timiryazev Akadémia Növényfiziológiai Tanszékének vezetőjéről, Ivan Izidorovics Gunarról ezt írta az újság: „Mintha beszélgetne is a növényekkel, és úgy látszik, hogy a növények odafigyelnek erre a kedves, öregedő férfira.”
A tanszéken forgatott film bemutatta, hogyan reagálnak a növények a környezeti tényezőkre, a legyek és a méhek érintéseire, és a sérülésekre. A reakciókat egy, a hazugságvizsgáló géphez hasonló galvanométerhez csatlakoztatott írótű jegyezte fel. A film azt is megmutatta, hogy a kloroformba merített növény nem reagál a szokásos módon egy sérülésre, például egy erős ütésre.
A havonta megjelenő Nauka i Religija (Tudomány és vallás) című magazin beszámolt a Kazah Köztársaság egyetemén elért eredményekről. Ott, a hatalmas almáskertek földjén felfedezték, hogy a növények mintha reagálnának gondozóik érzelmi állapotára és betegségére.
Továbbfejlesztve a kísérletet, a kazah tudósok „betanítottak” egy filodendront arra, hogy felismerje az ásványi érceket. Amikor egy-egy ércdarabot helyeztek mellé, a növény mindig kapott egy áramütést. Hamarosan mindig hasonlóan reagált, amikor érc mellé került, de ásványokat nem tartalmazó szikladarabok mellett nem „jelzett”.
Az is felmerült a kísérleteket lefolytató kutatókban, V. N. Pushkin professzorban és helyettesében, V. M. Fetisorban, hogy a hipnotizált ember hatékonyabban közvetíti az érzelmeket a növényeknek. Egy bolgár hipnotizőrrel, Georgij Angushevvel együttműködve leültettek egy Tánya nevű fiatal lányt körülbelül 80 centiméterre a növénytől, és Angushev transzba ejtette az alanyt.
Amikor Angushev azt mondta a lánynak, hogy ő a legszebb a világon, a növény galvanométerére kapcsolt írótű, ami addig egyenes vonalat írt, most hirtelen hullámvonalat rajzolt.
„HA A NÖVÉNYEKNEK NEM LENNE SEMMIFÉLE ÉRZÉKSZERVÜK, NEM LENNE OLYAN INFORMÁCIÓKIBOCSÁtÁSI ÉS -BEFOGADÁSI ESZKÖZÜK, AMELY SAJÁT NYELVÜKÖN ÉS MEMÓRIÁJUKBÓL MŰKÖDIK, AKKOR PUSZTULÁSUK ELKERÜLHETETLEN LENNE.”
VLAGYIMIR KARAMANOV
Ezután Angushev különböző kísérleti feltételeket teremtett – például hirtelen jéghideg lett a szobában -, és a növény minden egyes alkalommal reagált Tánya érzelmeire. Még azt is ki lehetett deríteni, amikor Tánya hazudott. Pushkin professzor ezt írta:
„Valószínűleg létezik egy bizonyos kapcsolat a két információs rendszer, a növényi sejtek és az idegrendszer között… Ezek a teljesen különböző élő sejtek, úgy látszik, megértették egymást.”
Az 1960-as évek közepén számos, a növényeknek a hangokra való reakcióit vizsgáló kísérletet hajtottak végre. Az első kutatók között volt Ma- Measures és Pearl Weinberger az ottawai egyetemről, akik kimutatták, hogy a búza gyorsabban nő magas hang, 5000 hertz (ciklus másodpercenként) alkalmazása mellett.
Hanghatások
1968-ban, a coloradói Denverben egy Dorothy Retallack nevű diák kísérletbe kezdett, amelynek során növények egy vegyes csoportjának – filodendronnak, kukoricának, reteknek, muskátlinak és afrikai ibolyának – zongorán leütött B és D hangokat játszott egy magnóról, napi tizenkét órán keresztül. Három hét múlva az összes növény elpusztult, kivéve az afrikai ibolyát, amely virágzott. A növények között voltak olyanok, melyek úgy nőttek, hogy eltávolodtak a hangforrástól, mintha csak erős szélben nőttek volna. A csöndben nevelt kontrollcsoport növényei normálisan fejlődtek.
Dorothy Retallack professzorával, Francis F. Bromannel újabb kísérletekbe fogott. Kiderült, hogy a rockzene hallatán a növények a zaj forrásától eltávolodtak és abnormálisan fejlődtek. Bach, Haydn muzsikája és az indiai szitárzene pedig bátorította őket, és a hangforrás felé hajoltak. A népzene és a country semmilyen hatást nem fejtett ki.
Ez messze nem az összes kísérlet, amit a hangoknak a növények növekedésére tett hatása területén végeztek. Lyall Wastson Supernature Természetfeletti természet) című könyvében beszámol arról, hogy a baktériumok a növényekhez hasonlóan viselkednek: gyorsan osztódnak bizonyos hangfrekvenciák mellett, míg más frekvenciák hatására elpusztulnak.
Nincs sok kétség afelől, hogy valóban kimutatható a kapcsolat ember és növény között. De milyen formában jelenik meg ez a kapcsolat? A növények az emberi hangra és a hangszínre reagálnak? Úgy tűnik, ezt az elméletet támasztják alá a zenével és a hangokkal végzett kísérletek. Vagy pedig annak az embernek az érzelmeire reagálnak, aki a legszorosabb kapcsolatban áll velük?
Lehetséges, hogy ez egy olyan valami, amiről eddig még álmodni sem mertünk. Egy telepatikus képesség, amely közvetlen kapcsolatban áll az állat- és növényvilággal.
Forrás: The Unexplained