A világ mindig is tele volt ismeretlen és félelmetes erőkkel. A negatív erőkkel szembeni védelme folyamatos kihívást jelent az embereknek. A védelmező szimbólumok alkalmazása talán olyan régi, mint maga a teremtés.
Az ókori görögöktől az indián törzsekig; a kelták, a vikingek, a pogányok, a wicca követői és a keresztények az ősi, védelmező szimbólumaikat ugyanazon célra használták: irányítani és távol tartani az ismeretlen, félelmetes és ártó (gonosz) erőket. A védelmező szimbólumok alkalmazása előtt érdemes megérteni azokat a helyeket és kultúrákat, ahonnan a szimbólumok származnak.
Ősi, védelmező szimbólumok
Az őslakos amerikai kultúrák a szimbólumok és a szellemek védelmére támaszkodtak a földdel és az állati szellemekkel való szoros kapcsolaton keresztül. A leggyakoribbak közé tartozik:
- A medve: a vezetést, a fizikai erőt és a személyes bátorságot képviselik
- A varjú: bölcsességet és magas szintű intelligenciát testesítenek meg
- A sas: a bátorság, a bölcsesség és az erő szimbóluma
- A szarvas: megmutatja a biztonság, a szelídség, a jólét és a menedék utat
- A Gila (viperagyík): a megőrzést és a túlélést ábrázolja
- A szitakötő: a boldogság, a sebesség, a tisztaság jele
- A villám: a viharmadárhoz, a hatalmas szellemhez kapcsolódik
A totemállatokon kívül az őslakos amerikai törzsek a védelem más szimbólumaiban is hittek, ilyenek például:
- Nyilak: a védelmet jelképezik. A balra mutató nyíl távol tartja a gonoszt; a jobbra mutató nyíl a védelmet is képviseli; egy lefelé mutató nyíl a békét jelképezi. A nyilak éberséget és irányt jeleznek.
- Kaktuszok: a védelem és a kitartás, valamint az anyai szeretet megtestesítője, amely a nehéz külső körülmények ellenére is kitart.
- Dobok: az indián szertartások központi részét képezik a nagy szellemmel való kommunikáció eszközei.
- Sas tollak: a szent rituálék és imák során használják, az igazságot képviselik.
- Gyógyító zacskók: általában állati bőrből készülnek, olyan tárgyakat tartalmaznak, mint ásványok, dohány, zsálya és egyéb védőeszközök. Az ókorban a gyógyító zacskókról úgy vélték, hogy képesek megvédeni a harcosokat.
Egyiptomi, kelta, keresztény és görög védelmező szimbólumok
Az ókori kelták az állati szellemekben is mélyen hittek. A bika a gazdagságot és termékenységet jelent, a lazac pedig a bölcsességet és az élet szentségét szimbolizálja. Míg a kultúrák egyedi védőszimbólumokkal rendelkeznek, vannak olyanok jelképek, melyek a hagyományoktól függetlenül, szinte minden kultúrában megtalálhatóak, ilyen például a kereszt, a koszorú, a kezek és a szem.
- Kereszt: általában a kereszténységgel, Jézus Krisztus keresztre feszítésével társul, és az áldás jele, a keresztnek más kultúrákban is jelentősége van. Az ókori egyiptomi ankh az élet ábrázolása, amelynek lekerekített teteje az önreflexió* tükrét szimbolizálja. A görög kereszt a föld négy irányát képviseli, ugyanúgy, mint az őslakos amerikai kultúrákban.
- Szemek: fontos védőszimbólumok az ókori egyiptomi kultúrában. A Hórusz szem , amely a Sólyom jobb szemére emlékeztet. A Hórusz szem védelmezőnek és gyógyítónak is tekinthető. Rá Szeme, avagy a Nap Isten, az univerzumot, a férfias / femin energiákat, valamint a napot és a holdat képviseli. A szem, mint univerzális védőszimbólum szerepel a szabadkőműves szimbólumban valamint a modern gyógyszerészeti szimbólumban is.
- A kéz: Úgy vélik, hogy védelmet nyújt a „gonosz szemek elől” , a kéz vagy a hamsa védőszimbólumát a nyak körül viselik, vagy a falra lógják. A Hamsák a Közel-Keletre vezethetők vissza arab, héber és észak-afrikai kultúrákban, valamint az ókori Egyiptomban és néhány keresztény szektában használták.
- Koszorú: A korai kereszténységre jellemző. Amikor a koszorút az ajtóra teszik ki, akkor Krisztus szellemének meghívására utal. Mások a koszorút az ókori Rómával társítják, amelyet egy győztes csata után az ajtóra lógattak. A legtöbb ember számára a koszorú az életkör szimbóluma.
Védelmi szimbólumok a pogány és az okkult kultúrákban
A vallásos védőszimbólumokon kívül sok pogány, wicca és okkult hit központjában állnak. A labirintusjárás wicca gyakorlata a teljes életciklust jelenti, valamint egy védő utat is, mivel a labirintusban nem lehet eltévedni. A labirintusba egyetlen út vezet a középpontba és kifelé, nincsenek vakvágányok vagy zsákutcák. A norvég hagyomány szerint az Y ggdrasil , az élet fája, az univerzális kapcsolat védő szimbóluma.
Egyéb pogány és kereszténység előtti védelmező szimbólumok:
- A viking védelem szimbólumai, például a félelmetes Helm, amelynek nyolcágú hármas szigonya ellenséges erők ellen véd. Thor kalapácsa az emberek védelmének szimbóluma, valamint a házasságok áldása.
- Wicca pentagram, egy ötágú csillag úgy gondolják, hogy elriasztja a boszorkányokat és a démonokat, miközben az anyagi világ fölé emeli a szellemet.
- A fagyöngy, bár általában aranyos karácsonyi dekorációnak tekintik, mély kelta gyökerekkel rendelkezik, és védőszimbólumnak tekintik.
Az ókori és a modern kultúrákban a védelmező szimbólumok fontosságát a nálunk nagyobb hatalmakkal szembeni alázatosságnak tekinthetjük. Amikor az életünk bonyolult és tele van kihívásokkal, akkor a közös védelmi szimbólumokhoz való hozzáférés lelki megnyugvásként szolgálhat, és átsegíthet minket a nehéz életszakaszokon.
*Az ember semlegesen, kívülről vizsgálja önmagát.
Trackback/Pingback