Az emberi motiváció komplex és sokrétű dolog, és számos pszichológiai modell próbálja megmagyarázni, hogy miért teszünk bizonyos dolgokat, miért törekszünk célunk elérése, és miért érezzük magunkat elégedettnek vagy elégedetlennek az életünkkel.
Abraham Maslow, az amerikai pszichológus, az emberi motiváció egyik ikonikus modelljével, a szükségleti hierarchiával vált ismertté.
A Maslow által kidolgozott motivációs modell az önfenntartás pszichológiájába helyezi az embert, és azt mutatja be, hogy az emberek szükségletei hierarchiában szerveződnek. Az alapja a fiziológiai szükségletek, és ahogy ezek kielégülnek, az egyén tovább lép a szükségletek piramisán felfelé.
Az alapvető fiziológiai szükségletek a legalsó szintet alkotják a piramison. Ezek magukban foglalják az étkezéshez, iváshoz, alváshoz, szexhez és a homeosztázishoz kapcsolódó igényeket. Ha ezek a szükségletek nem elégülnek ki, az egyén motivációja elsősorban ezekre fog irányulni.
A következő szint a biztonsági szükségletek. Ide tartoznak a fizikai biztonság, az egészségügyi biztonság, a személyes biztonság és a vagyon biztonsága. Amikor az alapvető fiziológiai igények kielégültek, az egyén igényli a környezet stabilitását és biztonságát.
A harmadik szint a társadalmi szükségletek, amelyek a kapcsolatokra, barátságokra, szeretetre és társadalmi elfogadásra vonatkoznak. Az emberek vágyat éreznek a közösséghez tartozásra és az érzelmi kapcsolatokra. Ezek a szükségletek kielégülnek, amikor az egyén megértést, elfogadást és szeretetet kap a környezetétől.
A negyedik szint a tisztelet szükséglete, amely az egyén önértékelésére, önbecsülésére és mások tiszteletére vonatkozik. Ide tartozik a siker, az elismerés és a társadalmi rangsorban elfoglalt hely.
A legfelső szint a szükségletek hierarchiájában az önfenntartás szükséglete. Ez az önmegvalósítás szintje, amely magában foglalja a személyes potenciál kibontakoztatását, a kreativitást, a cél elérését és az élettel való elégedettséget. Maslow szerint az emberek ezen a szinten elérhetik a teljes potenciáljukat, és értékes és céltudatos életet élhetnek.
Fontos megjegyezni, hogy Maslow modellje nem szigorúan lineáris, és az egyes emberek motivációja különböző lehet. Az egyéni körülmények, az egyéni élmények mind kultúráját, hogyan élik meg és kielégítik ezeket a szükségleteket.
A Maslow-féle motivációs modell még mindig fontos eszköz a pszichológiában és a vezetési területen is. Segít megérteni az egyének motivációját és szükségleteit, ami kulcsfontosságú a személyes és szervezeti fejlődés szempontjából.