Mindegyikünknek van egy legfőbb jellemvonása, és mindenkinek ezt a legnehezebb észrevennie önmagában. Az Enneagram rendszere tükröt mutat nekünk.
Lehetőséget ad arra, hogy rálássunk egónk gépies voltára, amivel úgy azonosultunk, mintha ez volna az igazi énünk. Gyakran fájdalmas folyamat ráébredni, hogy amit különleges, egyedülálló egyéniségünknek hittünk, valójában egy viselkedésminta, ami olyan kiszámítható, mint egy számítógép program.
Az egyik módja annak, ahogy felhasználhatjuk ezt a rendszert, az, hogy elkezdjük felismerni a mintáinkat önmagunkban és a kapcsolatainkban. Ha felfedezzük, hogy mindegyikünk másképp működik, és másképp tudja elvégezni ugyanazt a feladatot, úgy képesek leszünk a megbocsátásra. Elkezdhetünk megbocsátani magunknak, a partnereinknek, családtagjainknak, barátainknak.
Ha abbahagyjuk a gépszerű mintákkal való azonosulást, akkor nem vesszük többé személyes sértésnek életünk eseményeit.
A bűntudat, mások hibáztatása, vagy a félelem elavulttá válik, ha felismerjük, mennyire gépies a nagy része annak, amit mi életnek nevezünk. A mintáink felismerésének folyamatában valami igen fontos történik. Elkezdjük összehangolni a tudatos részünket a tudattalannal. Elkezdheted felismerni viselkedésed mintáit, amelyek azelőtt láthatatlanul működtek.
Az Enneagram rendszere 9 pontból, fixációból áll össze. Mindannyian felvesszük az összes különféle mintát. Ennek ellenére azonban egy pont az, amelyben mindenki rögzült, ahol otthon érzi magát, és talán épp ezt a legnehezebb felismerni.
Fontos tudni, hogy a fixációd nem változik. Az összes fixációból veszünk át stratégiákat, stresszben vagy ellazult állapotban átköltözünk egy másik pontba, de az alapkarakterünk egy életre a miénk.
Az a dolgunk, hogy a típusunkon belül érjük el a megvilágosodást!
Ahhoz, hogy az Enneagramot valóban a felébredés eszközeként használjuk, hajlandónak kell lennünk könyörtelenül őszintének lenni önmagunkkal. Fel kell készülnünk arra, hogy minden pillanatban tisztán lássuk önmagunkat, és tudatosan megkülönböztessük magunkat a robotszerű mintáinktól, amiket eddig önmagunknak hittünk.
A Karakterfixációk Enneagramja a karaktertípusok meghatározásának módszere. A rendszer szerint kilenc féle karaktertípus létezik. A kilenc típus három nagy csoportba tartozik. A három csoport a benne lévő három karakter típus világhoz való viszonyára épül fel.
Ez a három alapfixáció a következő:
- Düh
- Félelem
- Hisztéria
Ez a rendszer nem kapcsolódik az asztrológiához, numerológiához vagy más osztályozó rendszerhez. Ha megtanulod ezt az Enneagram-ot, nagyobb rálátásod lesz a személyiség-osztályozó rendszerekre.
Az Enneagram eszköze tökéletesen alkalmas arra, hogy megérts önmagad és felfedezd a személyiségednél mélyebben zajló folyamatokat. Nagyon sok olyan könyvet találsz, amelyben ezt a rendszert a személyiség Enneagramjának hívják. Valójában azonban a személyiség csak felszíni jelenség, ami a karakter felszínén jelenik meg. Valaki, aki alapvetően mogorva, megtanulhat kedvesnek mutatkozni, a félénk ember megtanulhat nyitottabban viselkedni. Ebből kiindulva az ugyanazon karakterrel rendelkező személyek nagyon különböző személyiségekkel tudnak megjelenni.
A karakterfixáció az alapkőzet, amelyre a személyiség épül. A karakterünk nem változik egész életünk során. Megvilágosodhatsz, és akkor a karaktered megnyilvánulása egészen más lesz, mint azelőtt, de maga a típus nem fog változni.
Ez a rendszer a karakter mély, megszilárdult rétegét írja le, amely közvetlenül lelkünk lényegéhez kapcsolódik. Ha a személyiséget írná le, akkor csak behatárolt módon lehetne használható. Valójában az Enneagram részletes útmutatót ad a karakterünk működéséhez, utat mutat a megvilágosodás felé és segít túllépni saját korlátainkon.