Ez a tanulmány az első, amely azt vizsgálja, hogy mi történik alternatív tudatállapotban, egy sámán agyába nézve.

A sámánizmust a gyógyítás és a spirituális gyakorlat legősibb formájának tekintik. Míg a tudomány a sámánok által a megváltozott tudatállapotba való belépéshez használt pszichoaktív növények gyógyító hatásait tanulmányozta, nagyon kevés tanulmány foglalkozott az állapot neurológiai jellegével. Egy új, úttörő tanulmány a pszichedelikumok használata nélkül elérhető sámáni tudatállapotot vizsgálta.

Carlos Tanner a hagyományos sámánizmus gyakorlója és kutatója, az Ayahuasca Alapítvány igazgatója, mely egy oktatási és szertartási központ Peruban.

„A sámánizmus egy alternatív dimenzióra utal, egy olyan dimenzióra, ahol a szellemek laknak, ahol a kommunikáció lehetséges, ahol nagyobb rálátást, tudást lehet szerezni és vissza is lehet hozni az ébrenlétbe” – mondta Tanner. „Tehát sámán az, aki beléphet egy másik dimenzióba, majd a megszerzett tudással vissza is tud térni onnan.”

A folyamat, amellyel ezek a gyógyítók elérik ezt az állapotot, a Tanner által nevezett ősi hagyományokban gyökerezik, „a tudatosság fokozásának tudományában”.

„Gyakran a„ szertartás ” kifejezés leírja a szándékos belépést ebbe a sámáni tudatállapotba. Tehát van egy előkészítés a rituálék előtt. Bizonyos ruházat viselése, és bizonyos eszközök, és/vagy valamilyen hangszer használata – mondta Tanner.

„Mindez a tudatfejlesztés gyönyörű tudománya, amelyet szerintem egy pszichotróp anyag folyamatos használatával fejlesztettek ki, egészen addig a pontig, amikor sok esetben a pszichotróp anyagra már nem is volt szükség ahhoz, hogy belépjenek ebbe az állapotba. A tudatosság fokozása, amelyet a pszichotróp anyag nyújtott, már anélkül is megvalósítható. ”

Richard Harris Ph.D. , a University of Michigan kutatója, aki a közelmúltban tanulmányozta ezt a tudatállapot. Dr. Harris és csapata érdekelt volt abban, hogy ezt az állapotot a legtisztább formában vizsgálja, tehát idegrendszeri szempontból semmilyen kívülről származó anyagot nem használhattak. Hogy megkönnyítsék a pszichedelikumok használata nélkül a megváltozott tudatállapotba való belépést, a résztvevők mind meghallgatták a sámán dobolás felvételét.

„Tehát egy vizsgálatot végeztünk 24 sámán gyakorlóval és 24 normál, kontroll egyénnel, EEG adatokat gyűjtöttünk (elektroencefalogram adatai). Tudtuk az agyi aktivitás adatait, miközben minden résztvevő lehunyta a szemét és klasszikus zenét hallgatott. Ez volt a kontroll állapotot, majd akkor is figyeltük az agyi aktivitás adatait, miközben sámán dobos zenét hallgattak, ez volt a kísérletező állapot ” – mondta Dr. Harris. „Tehát, a sámán dobolás alkalmazásával a résztvevők saját fiziológiáját használjuk fel az állapot létrehozásához.”

Ezenkívül a kutatók összehasonlították a sámánizmust gyakorlók agyszkennelését ebben a tanulmányban a más tanulmányok adataival, melyekben pszichedelikumokat használó résztvevőket vizsgáltak.

„Megtaláltuk a legfontosabb különbségeket a sámáni tudatállapotba való belépés és a pszilocibin, ketamin és MDMA által okozott megváltozott állapotok között” – mondta Dr. Harris. „Fontos tudni, hogy bár fenomenológiailag (megfigyelésen alapuló tudomány) bizonyos különbségek vannak az élményben, például testen kívüli, lelki, boldogító állapotok – ezek közül néhány ugyanaz -, de a mögöttes neurobiológia más.”

Konkrétan, a kutatók a gamma agyhullám aktivitásának növekedését tapasztalták a nem pszichedelikus szereket szedő sámánokban, anélkül, hogy az alfa agyhullám aktivitása csökkenne, ami a pszichedelikus szereket szedőkre jellemző. Milyen következményekkel járnak ezek a megállapítások?

– Ez azt mutatja, hogy a sámáni tudatállapotba el lehet jutni anélkül, hogy kábítószert fogyasztanánk. Azt hiszem ez az információ fontos az átlagember számára, mivel ez több rálátást adhat arra, hogyan is működnek a sámánok” – mondta Dr. Harris.